Philips Evnia 5000 32M2C5501/00. Display diagonal: 80 cm (31.5"), Display resolution: 2560 x 1440 pixels, HD type: Quad HD, Display technology: LCD, Response time: 1 ms, Native aspect ratio: 16:9, Viewing angle, horizontal: 178°, Viewing angle, vertical: 178°. VESA mounting, Height adjustment. Product colour: White
| Display / Type | LCD |
| Frequency (Hz) | 180 Hz |
| Available video connections | 1x DisplayPort, , 2x HDMI |
| Headphone socket | No |
| Built-in Webcam | No |
| Height-adjustable | Yes |
| Tiltable | No |
| Inclination settings | -5 - 20 ° |
| Rotating | No |
| HD quality | Quad HD |
| Display / Color Depth | 16.7 million colours |
| Dimensions H x W x D (cm) | 59.3 x 70.9 x 31.1 |
| Weight (Kg) | 8,17 kg |
| Vesa standard | 100 x 100 |
| Display / Horizontal Viewing Angle | 178 ° |
| Display / Vertical Viewing Angle | 178 ° |
| Projector / Contrast Ratio | 3500:1 |
| Number of watts on/standby | 31.4 W |
| Projector / Native Resolution | 2560 x 1440 |
| Television / Image Aspect Ratio | 16:9 |
| Display / Diagonal Size (") | 80 cm |
| Display / Response Time | 1 ms |
| Cables included | AC, DisplayPort, HDMI |
| Manufacturer reference | 32M2C5501/00 |