LG 27US550-W. Screen size: 68.6 cm (27"), Screen resolution: 3840 x 2160 pixels, HD type: 4K Ultra HD, Display technology: LCD, Response time: 5 ms, Aspect ratio: 16:9, Horizontal viewing angle: 178°, Vertical viewing angle: 178°. VESA mounting, Height adjustment. Product color: White
| Display / Type | LCD |
| Frequency (Hz) | 60 Hz |
| Available video connections | 1x DisplayPort, , 2x HDMI |
| Headphone socket | Yes |
| Built-in Webcam | No |
| Height-adjustable | Yes |
| Tiltable | Yes |
| Rotating | Yes |
| HD quality | 4K Ultra HD |
| Dimensions H x W x D (cm) | 53.92 x 61.35 x 25.32 |
| Weight (Kg) | 4,2 kg |
| Vesa standard | 100 x 100 |
| Display / Horizontal Viewing Angle | 178 ° |
| Display / Vertical Viewing Angle | 178 ° |
| Projector / Contrast Ratio | 1000:1 |
| Number of watts on/standby | 25,9 W |
| Projector / Native Resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Television / Image Aspect Ratio | 16:9 |
| Display / Diagonal Size (") | 68,6 cm |
| Display / Response Time | 5 ms |
| Cables included | Secteur, HDMI |
| Manufacturer reference | 27US550-W.AEU |